Afryka, rower, i Kazik na tropie przygód

Mały Kazik od dziecka uwielbia słuchać historii o dalekich krajach i egzotycznych podróżach, czując się, jakby sam był na tropie przygód, a szczególnie interesuje go Afryka. Kiedy dorasta, postanawia wyruszyć w podróż, by poznać dziką Afrykę. Zabiera z sobą rower i to na nim postanawia przemierzyć ten Czarny Ląd. Najpierw pociągiem wyrusza z Poznania do Rzymu, potem rowerem do portu morskiego w Neapolu, skąd statkiem przeprawia się do Afryki. Podczas tej podróży czuje ekscytację na myśl o tym, co go czeka i niepewność, jakie to przygody na potka na swojej drodze. Nic jednak nie jest w stanie zagłuszyć jego radości ze spotkania ze swoją wielką przygodą!!

Afryka przywitała go pustynną wichurą, postanowił więc pierwszą noc na tym lądzie spędzić właśnie na pustyni, chowając się przed tumanami kurzu w swoim namiocie. Jak minęła ta pierwsza  noc i co się wydarzyło potem, przeczytacie już w książce…

Estetyka

Książka napisana przystępnym językiem, a cała opowieść podzielona na krótkie rozdziały, które szybko się czyta. Jest sporo opisów przyrody, ludzi i samych przygód, ale nie za dużo, nie można się znudzić. Wręcz chce się więcej i z niecierpliwością rozpoczyna się każdy kolejny rozdział. Duża czcionka pozwala na samodzielne czytanie, więc to doskonały sposób na doskonalenie się w tej umiejętności.  

Kolorowe ilustracje są uzupełnieniem barwnie opisanych przygód Kazika. A dołączona mapa pozwala na dłużej pozostać w klimacie podróży, przygód, innych kultur i samej Afryki.

Okiem psychologa

Afryka Kazika to książka przygodowa, a któż z nas nie lubi przygód?? Młody czytelnik wsłuchując się w opowieści Kazika ma okazję poznać inną kulturę, zwyczaje czy warunki panujące na tym egzotycznym kontynencie. To ważne, by dzieci dowiadywały się i rozumiały, że świat jest różny, że ludzie są różni i żyją w różny sposób. By wiedziały, że to, co widzą wokół siebie nie jest jedyna istniejącą rzeczywistością. Bo gdzieś tam daleko, a czasem nawet całkiem blisko, jest inny świat, inaczej wyglądający ludzie, inne zasady. I to też jest ok.

Książki podróżnicze, takie jak, ta, uczą więc tolerancji na inność, na to że ja jestem ok, tu gdzie jestem i z tym z czym jestem, i ty jesteś ok, tam gdzie jesteś i z tym z czym jesteś.

W czasach wielokulturowości, ważne jest, by tę wiedzę przekazywać dzieciom już od najmłodszych lat. Możemy się różnić, ale wszyscy jesteśmy ok.

Podróże kształcą – zawsze czegoś się podczas podróżowania uczymy. Nie oszczędzajmy więc dzieciom tych doświadczeń. A jeśli czasem, z różnych powodów, nie możemy wyjechać, książka doskonale spełni rolę nauczyciela w podróży.

Wrażenia

Kto w dzieciństwie rozkoszował się przygodami, które w programie Pieprz i Wanilia pokazywali Tony Halik i Elżbieta Dzikowska, kto marzył o zanurzeniu się w taki podróżniczy świat, ten może go posmakować w tej książce razem z dziećmi. Ja, od kiedy pamiętam uwielbiałam reportaże Kapuścińskiego, szczególnie te z Afryki, i tak sobie myślę, że ta książka to dobre wprowadzenie dzieci w świat podróży.

Afryka Kazika to zbiór opowieści o przygodach, które wydarzyły się naprawdę na początku XX wieku, bez internetu, telefonów komórkowych i map satelitarnych, co dla młodych czytelników wydaje się nie raz być aż niewiarygodne. Podczas czytania, co chwilę było słychać: „naprawdę?? wow nieźle!! a on się nie bał??”

„Afryka Kazika”, Łukasz Wierzbicki, BIS 2014

Tu kupicie książkę w dobrej cenie.

Inne książki w dobrych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.