odwaga by się buntować

Odwaga, by się buntować

Kiedy u szczytu wielkiej i niebezpiecznej boliwijskiej góry kobieta postanawia, że ona też, tak jak mężczyźni, chce wejść na szczyt, to już nic jej nie powstrzyma. Bo nawet barwna łopocząca na wietrze spódnica nie może być przeszkodą.
Kiedy dla kobiety największą pasją jest polityka i postanawia kandydować do parlamentu, to nie zrażają jej porażki. Po kilku nieudanych próbach, zostaje parlamentarzystą, szefem partii, premierem, odnosi sukcesy. Bo przecież nie każdą bitwę wygrywa się za pierwszym razem.
Kiedy mała dziewczynka jest niezwykle uzdolniona, zaangażowana i pracowita, to niezależnie od koloru skóry, pochodzenia, czy zamożności rodziców – odniesie sukces. Bo muzyka wyrastająca z talentu i pasji zawsze się obroni, a wolność, to właśnie pokonywanie lęku.
Kiedy dziewczyna uwielbiająca nauki ścisłe, mimo zakazów władzy, chce oficjalnie studiować i rozwijać swoje naukowe zainteresowania, to czasem, by tego dokonać musi wyjechać do innego kraju. Ucząc się, rozwijając, doświadczając, odkrywając, dochodzi do przełomowych wyników, którymi dzieli się z całym światem i za które zostaje potem wielokrotnie nagradzana. Bo nie ma co się bać, wystarczy pojąć.

Estetyka

Książka Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek zbudowana ze 100 opowieści o niesamowitych pionierkach zmieniających swój i nasz świat. Formuła obejmuje krótką opowieść o życiu danej bohaterki, prostym językiem uwypuklającą jej szczególne talenty i pasje, trudności, z którymi się borykała i efekt końcowy jej niestrudzonych i odważnych działań. Całość dopełniona niezwykłymi ilustracjami autorstwa sześćdziesięciu nadzwyczajnych artystek z całego świata. Wszystko na tyle wciągające, że nie można się oderwać od czytania i chce się poznawać kolejne i kolejne historie.

Okiem psychologa

Książka złożona ze 100 opowieści o dziewczynkach i kobietach, które postępując zgodnie z własnymi marzeniami i ambicjami, odważnie działając, zmieniały świat – czasem ten mały dookoła siebie, a czasem nawet ten wielki. Bo to wielka odwaga, by się buntować. To ważna pozycja z punktu widzenia szerzenia równościowego podejścia do społeczeństwa. Jak wiadomo, edukację zaczynać powinniśmy już od najmłodszych.

Takie pozytywne przykłady, to niesamowicie ważny przekaz dla dorastających dzieci, a dziewczynek w szczególności. To niemal namacalny dowód na to, że w życiu nie chodzi tylko o to, by być grzecznym, ale o to, by być sobą – odkrywać co nas interesuje, co chcielibyśmy robić, sprawdzać siebie i swoje możliwości. A przede wszystkim działać – nawet, jeśli nasz pomysł na siebie i własne życie nie będzie się podobał innym. Wierzyć w siebie i w to, że się uda, jednocześnie będąc gotowym na trudne chwile. Szukać rozwiązań, odważnie podejmować decyzje i podążać za tym, co nas interesuje.

Takie przedstawienie tych zdecydowanych i pewnych siebie postaci, a także dobrze prowadzone rozmowy wokół tematu wiary w siebie, we własne możliwości, odwagi, działania i podejmowania decyzji – mogą w dobry sposób wspomóc rozwój dziecka w tym właśnie kierunku.

To także feministyczny przekaz, że kobiety są równe mężczyznom, i można im tak samo dużo, w miarę oczywiście ich osobistych możliwości.

Czasem, by móc być sobą, trzeba się zbuntować wobec tego, co dookoła.

Wrażenia

Niesamowita książka przedstawiająca nam niesamowite dziewczynki i kobiety, niezależnie od miejsca urodzenia, rasy, koloru skóry, zasobności rodzicielskiego portfela, i wielu innych przeciwności. Historie pokazujące, że najważniejsze, to żyć w zgodzie z sobą, odkrywać talenty, rozwijać zainteresowania, podsycać ogień pasji. To wartości, które chcę wpoić swoim dzieciom – dziewczynce, by wiedziała, że może co zechce, i chłopcu, by wiedział, że dziewczynkom tak samo, jak chłopcom, wolno to czego chcą.

U nas książka się spodobała, a te niesamowite historie wciągały zarówno dzieciaki, jak i rodziców. Przyznam, że o wielu tych kobietach nigdy nie słyszałam, więc z chęcią poznawałam ich losy. A dzieciaki za każdym razem zadają mnóstwo pytań – a dlaczego ona tak zrobiła, a po co, a nie było jej zimno, a nie bała się? Pojawiają się też zdziwienia, jak to – a dlaczego ona nie mogła się uczyć w szkole, przecież wszystkie dzieci mogą? No, jak się okazuje, nie wszystkie mogą i nie zawsze mogły. To dobry początek, by rozmawiać o złożoności świata, jego zawiłej historii i równości. My będziemy wracać, bo to zadecydowanie odwaga, by umieć i móc się buntować 🙂

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, Elena Favilli, Francesca Cavallo, Debit 2017

Tu kupicie książkę w dobrej cenie.

10 Odpowiedzi do “Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”

  1. Ta książka jest wspaniała! Najpierw czytałam córce, a jak jej się znudziło to przeczytałam sobie całą 😀 Widziałam gdzieś że ma się pojawić druga część… ale nie mogę teraz sobie przypomnieć dokładnie miejsca.
    Godna polecenia lektura 🙂

    1. Tak, książka niesamowicie inspirująca. Masz rację, ja chyba też ją póki co bardziej czytam dla siebie 🙂

  2. Miałam przyjemność czytać tę książkę i również jestem pod wrażeniem – zarówno wartościowych treści, jak i starannego wydania. Sądzę, że to świetna pozycja na prezent dla dziewczynki. 🙂

  3. Mnie też zachwycają te proste historie, chociaż odczuwam niedosyt. Mam nadzieję, że jak moja córka podrośnie, będą one inspiracją do poszukania więcej informacji w internecie lub przeczytania biografii niektórych bohaterek.

    1. Zwykle też jestem takim grzebaczem w szczegółach historii, ale tym razem jakoś nie odczuwam niedosytu. Potraktowałam tę książkę jako inspirację i potwierdzenie, że pójście swoją drogą to jedyne dobre wyjście. I choć nie zawsze będzie łatwo, to nie warto się poddawać. A czasem trzeba się zbuntować i powalczyć o swoje!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.