Gry planszowe i nie tylko

Dla wszystkich zabieganych rodziców, dziadków, cioć i wujków, przygotowałam listę zawierającą sprawdzone fajne gry planszowe, i nie tylko. Nie każdy wie, co jest dobrego na rynku gier. Czasem chcecie kupić komuś w prezencie dobrą grę, wchodzicie w internet, a tam setki propozycji. Skąd wiedzieć, które gry planszowe są dobre i wartościowe?? I jeszcze, czy dzieci będą chciały w nie grać?? Zaufajcie komuś, kto lubi grać i już je sprawdził na sobie i swojej rodzinie 🙂 

Co wybrać??

Aby było łatwiej podejmować decyzje, podzieliłam gry na 3 kategorie cenowe: do 50zł, 50-60zł i powyżej 60zł, a w każdej kategorii po 5 propozycji gier. W każdą z tych gier gramy osobiście w domu, mogę więc z czystym sumieniem polecić każdą z nich. Czasem wybieramy szybkie i intensywne gry planszowe, czasem te bardziej angażujące, czasem śmieszne, a czasem te wymagające strategicznego myślenia i przewidywania, czasem gramy we dwoje a czasem cały rodzinnym kompletem. W zależności więc od wielu czynników, nastroju, liczby graczy, czasu czy ochoty – wybieramy tę lub inną grę. I to samo polecam Wam – korzystajcie z nich do woli, a którą nie wybierzecie, na pewno będziecie zadowoleni!! 

A teraz już podrzucam listę – dobre gry planszowe, i nie tylko.

Do 50 zł

Dobble

W zasadach można znaleźć pięć mini-gier. Najpopularniejszą jest wersja, w której wszystkie karty rozdaje się graczom, a jedną z kart kładzie na środku stołu. Na dany sygnał gracze patrzą na pierwszą kartę z góry, którą trzymają w ręku i szukają wspólnego symbolu z kartą, która leży na stole. Symbol nazywają głośno i szybko kładą swoją kartę na stole, przykrywając starą kartę. Teraz każdy z graczy musi znaleźć wspólny symbol z nową kartą! Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart.

Liczba graczy: od 2

 
Dobble

Nogi stonogi

Rzucając kostkami gracze starają się zdobyć jak najwięcej butów dla swoich stonóg. Muszą podejmować decyzje ile butów i w jakich kolorach chcą zdobyć. Wygra gracz, którego stonoga posiadać będzie najwięcej butów.
Pomaga małym graczom opanować sztukę podstawowego liczenia oraz naukę kolorów.

Liczba graczy: od 2-4

 
Nogi stonogi

Łowcy bakterii

Celem gry jest złapanie sześciu pionków z wizerunkami szkodliwych dla organizmu bakterii, wirusów lub toksyn. Pionki te korespondują kolorystycznie z kółkami na wybranej przez gracza tabliczce. Zwycięzcą jest gracz, który pierwszy zapełni swoją tabliczkę.

Liczba graczy: od 2-4

 

 
Łowcy bakterii

Hexx

Wszyscy gracie jednocześnie! Każde z Was otrzymuje 15 kafelków i stara się je dołożyć do kafelków leżących na stole najszybciej, jak to możliwe. Im więcej boków kafelka dopasuje, tym więcej kafelków odda innym graczom. Niech mają za swoje! Każdą z rund wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kafelków, a pozostali tracą punkty za kafelki, których nie ułożyli. Czy jesteście gotowi na najszybszą układankę na świecie?

Liczba graczy: od 2-5

 
Hexx

Tangram

Tangram jest grą wywodzącą się z Chin i znaną już od ok. 3000 lat.
Tangram to kwadrat, który składa się z 7 części (tan): 2 duże trójkąty, 1 średni trójkąt, 2 małe trójkąty, 1 mały kwadrat, 1 mały równoległobok.
Celem gry jest ułożenie obrazka wg wzorca, który znajduje się w instrukcji dołączonej do gry. Zasady gry: trzeba wykorzystać wszystkie części, elementy muszą leżeć obok siebie, ale nie mogą na siebie nachodzić, elementy można obracać na drugą stronę. Za pomocą elementów układanki można ułożyć tysiące obrazków: sylwetek ludzi i zwierząt, przedmiotów, figur geometrycznych.

Liczba graczy: od 1-2

 
Tangram

50 - 60 zł

Chińczyk

Chińczyk drewniany to niezwykła odsłona tradycyjnej gry w chińczyka – kolorowe drewniane żabki, pszczółki, biedronki i motylki biegają po wspaniale wykonanej, również drewnianej planszy, która jest jednocześnie pudełeczkiem na pionki. Dodatkowo w zestawie cztery drewniane kostki – po jednej dla każdego gracza. Aby wygrać, spróbuj jako pierwszy wprowadzić wszystkie swoje pionki do domku. Rozgrywka między zawodnikami może przebiegać na wiele sposobów, dzięki czemu gra staje się ciekawsza oraz skłania do myślenia i opracowywania nowych strategii. Prosta, ale pełna emocji gra. Uczy sztuki zawierania i zrywania sojuszy. Ćwiczy cierpliwość. 

Liczba graczy: od 1-2

 
Chińczyk

Jenga

Jenga to wyjątkowa i unikalna gra towarzyska, która swoich fanów ma na całym świecie! W tej zabawie musisz wykazać się refleksem i zręcznością, gdyż musisz ułożyć kolejne piętra wieży z drewnianych klocków z pięter niższych. Trzeba zrobić to powoli i ostrożnie, aby nie zburzyć Waszego dzieła! Sprawdźcie swoją precyzję i koordynację i spróbujcie ułożyć jak najwyższą wieżę z klocków!

Liczba graczy: od 1

 
Jenga

Connect 4

Czy jesteś w stanie pokonać swojego przeciwnika w tej pozornie prostej grze? Tylko Ty i Twój przeciwnik. Jedna, stojąca plansza do gry. Po 21 żetonów w dwóch kolorach. I jedno zadanie – ułożyć w linii 4 dyski w tym samym kolorze. Wydaje się proste? Wcale takie nie jest! Ile trzeba się głowić, ile ruchów przeciwnika przewidzieć, ile skupienia i strategii, aby wygrać. Na przemian wrzucacie po jednym żetonie do specjalnej kratki – planszy. Komu pierwszemu uda się uzyskać rząd (pionowo, poziomo, na ukos) z 4 żetonów w jego kolorze – wygrywa.

Liczba graczy: 2

 
Connect 4

Bananagrams

Zdecydowanie najszybsza gra słowna! Podejmij wyzwanie i wykorzystaj wszystkie swoje litery, tworząc z nich krzyżówkę. Ale uważaj, zrób to, zanim wyprzedzą Cię Twoi rywale. Nie potrzebujesz kartki, ołówka, a nawet planszy. Najważniejsze jest jednak, że nie musisz czekać na swoją kolejkę! Dynamiczna, szybka i szalona zabawa. Zabierz ze sobą banana – gdziekolwiek się wybierasz!

Liczba graczy: od 1-8

 
Bananagrams

Szachy

Klasyczne, drewniane szachy od marki Kukuryku to najbardziej popularna na świecie gra logiczna, która zmusza do myślenia i zapewnia godziny dobrej zabawy. Ćwiczy myślenie logiczne i strategiczne podejmowanie decyzji.

Liczba graczy: 2

 
Szachy

Powyżej 60 zł

Zgadnij kto to?

Jak wiele jest rodzajów pytań, tak wiele sposobów gry w Zgadnij Kto to! W pudełku znajdziecie 2 plansze z postaciami – jedna zawiera ludzkie twarze, druga rozbrykane, wesołe zwierzątka. Zadawajcie pytania przeciwnikowi, próbując wydedukować, jaką to postać ukrył w swoich myślach. Możecie grać na różne sposoby – w “standardową” rozgrywkę, Rundę Mistrzów lub Wielkie Wyzwanie. Wybór należy do Was!

Liczba graczy: 2

 
Zgadnij kto to

Master mind logic

Gra, która ćwiczy umiejętność logicznego myślenia oraz spostrzegawczość. Gra planszowa przeznaczona dla dwóch osób, polegająca na odgadnięciu przez jednego z nich ukrytego kodu. Świetna zabawa dla każdego.

Liczba graczy: 2

 
Master mind logic

Monopoly junior

To klasyczna gra ekonomiczna w nowej odsłonie. Wersja z sympatycznymi bohaterami zachęci do nauki liczenia poprzez zabawę. Zadaniem graczy jest kupowanie i zabudowywanie miast oraz zarabianie na nich jak największej ilości pieniędzy. Wersja Junior posiada pionki i ilustracje ze zwierzątkami oraz pojazdami.

Liczba graczy: 2-4

 
Monopoly junior

Pentago triple

To wciągająca gra logiczna dla miłośników umysłowych łamigłówek. Obudź szare komórki i spróbuj ułożyć pięć kulek w rzędzie w odpowiedniej kombinacji wskazanej przez kartę. Utrudnieniem są ruchome elementy planszy. Jedną z czterech podstawek obracamy o 90 stopni przy każdym ruchu. Opracowana strategia czy zaplanowany układ okażą się nieskutecznym rozwiązaniem. Planuj, myśl i blokuj rywali, aby nie układali schematów. Logiczna rozrywka będzie bardzo przyjemna i wywoła ogrom pozytywnych emocji. Niekiedy gracz może być blisko zwycięstwa, lecz obrócony fragment planszy utrudni drogę do sukcesu. Karty zadań wyznaczają schemat ułożenia kulek. Opracowanie strategii nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem na zwycięstwo. Niekiedy liczy się odrobina szczęścia.

Liczba graczy: 2-3

 
Pentago triple

Rush hours

Celem gry jest wyjazd z korka. Rush hour jest czołową grą rozwijającą twoje zdolności sekwencyjnego myślenia. Możesz kierować ruchem jak prawdziwy policjant!
Aby zacząć wybierz kartę z zadaniem i ustaw pojazdy na planszy do gry jak na obrazku. Jest tylko jedna droga. Przesuwając inne auta torujesz sobie drogę wyjazdu. Jeśli już zaczniesz grę, nie wolno ci podnosić pojazdów. Możesz je tylko przesuwać do przodu lub do tyłu. Jeśli okaże się, że jakiś korek jest trudniejszy niż myślałeś zrób sobie przerwę, zacznij od nowa lub skorzystaj z podpowiedzi, która znajduje się na odwrocie każdej karty. Kierowcy zapalajcie swoje silniki. Szerokiej drogi!

Liczba graczy: 1-2

 
Rush hours

Skrótowa lista - gry planszowe, i nie tylko:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.