Harry Potter

Czy Harry Potter istnieje??

Harry Potter, to skromny jedenastolatek, którego życie zmienia się z dnia na dzień za pomocą niespodziewanego listu zaadresowanego: „Do Pana Pottera”. Życie go nie rozpieszczało, a codzienność w domu wujka i ciotki zamyka się w malutkiej przestrzeni w schowku pod schodami. Nie jest mu łatwo zdobyć ten list, a kiedy to już się udaje, Harry Potter dowiaduje się, że… jest czarodziejem i czeka na niego miejsce w Hogwarcie !! I choć nie ma pojęcia, czym jest Hogwart, to wizja opuszczenia dręczącego losu u boku wujostwa, jest dla niego niezwykle kusząca.

Hogwart otwiera przed nim swoje podwoje, dając to, co najlepsze może dać szkołą magii młodemu czarodziejowi. W Hogwarcie, Harry Potter poznaje też najlepszych przyjaciół, jakich można mieć. Czyli Rona Weasleya i Hermionę Granger, z którymi przeżywa najlepsze szkolne doświadczenia. Hogwart prowadzony jest przez mądrego i opanowanego profesora Dumbledora. To tam młodzi adepci sztuki magii są wprowadzani w jej arkana przez najlepszych nauczycieli. 

Estetyka

Czytamy pierwsze polskie wydania, bo są to książki jeszcze z czasów, kiedy z mężem mieliśmy po dwadzieścia kilka lat i sami je czytaliśmy. Stały gdzieś na półce i czekały. Jest to więc seria bez obrazków, tylko z tekstem. Nie przeszkadza nam to, bo skupiamy się na czytaniu. A dzieci mają doskonałą okazję, by swobodnie przenieść się do krainy własnej wyobraźni.

Nie zapomnę, jak po przeczytaniu drugiej części książki obejrzeliśmy pierwszą część ekranizacji… Dzieciaki emocjonowały się tym, jak każdy z bohaterów naprawdę wygląda. Słyszałam: „ooo jaaa, to ona tak wygląda??”, „a myślałam, że on ma długie włosy”, „ale inaczej to wygląda’ !!

Okiem psychologa

Harry Potter to niesamowita opowieść o życiu. Oczywiście, to trochę nierealny świat, świat magii, taki, który nie istnieje, ale problemy, które tam się pojawiają, są realne. Warto się przyjrzeć tej historii, i zobaczyć niesamowity, szczegółowy obraz dorastania. Dorastania, które składa się z zawierania przyjaźni, radzenia sobie z nieprzychylnością innych, ze stratą, z trudnymi momentami. A także umiejętności szukania rozwiązań, pracy w grupie, korzystania z zasobów własnych i innych, dawania wsparcia i korzystania z niego, nauki i zabawy.

Historia Harrego Pottera pokazuje, że wsparcie, bliskość i przynależność można odnaleźć również poza własną rodziną. Czasem tak się dzieje, że rodzina biologiczna nie daje wsparcia. Warto wtedy pamiętać, że można rozejrzeć się dookoła i zobaczyć, że oprócz rodziny, możemy mieć świetnych i bliskich ludzi wokół siebie. Można z nimi stworzyć dobre i budujące relacje. I pamiętać, że relacje się buduje, trzeba nad nimi pracować. A wtedy każda ze stron ma szansę dać i otrzymać to, czego potrzebuje.

Podsumowując, historia Harrego Pottera, młodego chłopca, to historia o sile przyjaźni i mocy wiary w to, co się robi. No i świetna zabawa, doskonale rozgrzewająca naszą kreatywną wyobraźnię.

Wrażenia

Pamiętam, jak sama, jako dwudziestokilkulatka czytałam Harrego Pottera, na bieżąco, tuż po tym, jak świeżutkie książki pojawiały się w księgarniach. Czytałam z wypiekami na twarzy, zachwycona rozbudowaniem postaci, szerokością wątków i literackimi umiejętnościami autorki. I jeszcze pamiętam, jak niesamowite było to, co J.K.Rowling zrobiła dla czytelnictwa w ogóle – ilu ludzi sięgało po jej książki. I dzieciaki nie dawały się oderwać od książek, i to był widok już dawno nie spotykany !! Idealnie opisuje to cytat z Time z 1999 roku, umieszczony na tyłach okładki czwartej części, czyli Harry Potter i Czara Ognia: „Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanika, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś MUGOLEM!”

Czekałam na ten moment, kiedy moje dzieci będą na tyle duże, żeby czytać z nimi Harrego Pottera. No i nadeszła ta wiekopomna chwila !! Czytamy już 4 tom, czyli Harry Potter i Czara ognia, powoli, delektujemy się historią, choć 6 latek i 8 latka nie dają się przetrzymać zbyt długo. Chcą więcej, więcej, więcej, najchętniej, słuchaliby całą noc 🙂 Od pierwszego tomu zapanowała u nas totalna potteromania. Mamy już książki, oglądamy filmy, mamy pełne stroje – zamówione specjalnie na urodziny, różdżki, zmieniacze czasu, koszulki, plecaki i… Nie wiem, co tam jeszcze…

Jeszcze taka uwaga na temat książka vs film. U nas wygląda to tak: najpierw spokojnie, nie spiesząc się (no, z tym jest różnie, bo słuchacze mocno naciskają), czytamy książkę. Pierwszy tom, potem drugi i potem dopiero oglądamy pierwszą część filmu. I tak dalej. Teraz czytamy 4 tom, a filmów widzieliśmy 3 części. Nie spieszymy się z kolejnymi częściami filmów, bo w moim ich postrzeganiu, są one coraz mroczniejsze. A w końcu, dzieci mają 6 i 8 lat. Niech trochę podrosną. Bo przecież, jak książki i filmy powstawały, działo się to rok po roku, spokojnie więc dając czytelnikom i widzom czas, by podrosnąć.

No dobra, póki co, każdą z części filmu obejrzeliśmy po kilka razy 🙂

„Harry Potter”, J.K.Rowling, Media Rodzina 2000

Tu kupicie książkę w dobrej cenie.

Inne książki w dobrych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.