Historia kobiet – co kobiety robiły na przestrzeni wieków??

Czy wiecie, że w starożytnym Egipcie faraon zawsze rządził ze swoją żoną, która przejmowała część obowiązków?? A kiedy faraonem stawały się kobiety, rządziła sama, nie musiała dzielić się władzą z nikim. 

W starożytnej Grecji kobiety mogły być kapłankami, a raz do roku zamężne kobiety brały udział w Tesmoforiach. To wyjątkowe święto ku czci bogini Demeter, które trwało aż trzy dni.

A wiecie, kiedy kobiety po raz pierwszy publicznie protestowały?? Ponad 200 lat p.n.e. w starożytnym Rzymie, kiedy to, kobiety nie chciał się zgodzić, by mężczyźni pławili się w luksusach, a one żyły skromnie. Zorganizowały protest i odzyskały swoje prawa !!

Ciekawe, prawda?? To, jaki kobiety miały wpływ na rzeczywistość i jak musiały zatroszczyć się o należne im prawa. 

Więcej takich przykładów znajdziecie w książce 🙂

Estetyka

Dużo ilustracji dobrze uzupełniających tekst. Ilustracje te są kolorowe, ciekawe, czynią historie kobiet przejrzyste i zrozumiałe, i wzbudzają niezwykłe zainteresowanie dzieci.

Okiem psychologa

Ta książka to inne spojrzenie na historię świata, zmiana perspektywy. To nie jest pokazanie, że za każdym odnoszącym sukcesy czy zmieniającym świat mężczyzną stoi kobieta, ale pokazanie, że kobiety też odnoszą sukcesy i zmieniają świat. To uzupełnienie historii świata, która dotychczas pokazywana była głównie z perspektywy kobiet. Ważna to więc pozycja, dla wszystkich, ale szczególnie dla dziewczynek. By wiedziały, że różne były losy kobiet na przestrzeni wieków, że różne były ich możliwości, ale nawet pomimo trudności, potrafiły one sięgać po realizację marzeń, walczyły o równe traktowanie i cieszyły się życiem.

Warto ją więc czytać dziewczynkom, by widziały trudności w przeszłości i możliwości rozwoju, by się nie bały, by działały, szły do przodu, sięgając po to, czego chcą. Ale też warto ją czytać chłopcom, by rozumieli właśnie trudności kobiet w przeszłości, ale też sposoby radzenia sobie z nimi. 

Wrażenia

Książkę wybrała córka w bibliotece i czytamy sobie na części, bo jest dość obszerna. Dzieciaki słuchają z zaciekawieniem, choć wiele tematów jest im jeszcze całkiem obcych, jak chociażby starożytność. W opisie książka przeznaczona jest na 10+, i myślę, że to odpowiedni na nią wiek. Nie zmienia to jednak faktu, że ja sama czytam ją z niezwykłym zaciekawieniem, odkrywając, co tam w historii działo się po stronie kobiet 🙂

„Historia kobiet”, Katarzyna Radziwiłł, Joanna Czaplewska, Muchomor 2019

Tu kupicie książkę w dobrej cenie.

Książka o wzorach kobiet buntowniczek – walczących o swoje prawa, pasję i życie na własnych warunkach.

Inne książki w dobrych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.