Jakie masz talenty??

Dawno, dawno temu zdarzyła się rzecz niezwykła – zwierzęta postanowiły pójść do szkoły… Nie zdawały sobie jeszcze sprawy z tego, jakie mają talenty, chciały tylko się uczyć.

Miały więc w sobie wiele ciekawości i ochoty do nauki oraz różne talenty. Z niecierpliwością wsłuchiwały się w plan lekcji i każdy zachwycał się innym przedmiotem, dla każdego też inny wydał się mniej ciekawy czy trudny. Jedni woleli pływanie, inni latanie, a jeszcze inni bieganie i wspinanie. Nie mając możliwości wyboru, wszyscy musieli uczestniczyć we wszystkich i tych samych lekcjach. I tu zaczęły się kłopoty. Bo to, co jednym wychodziło łatwo, dla innych było trudnością. A co było banalnie proste dla tych innych, było trudne dla reszty. I tak dalej. Każdy był dobry z czegoś innego, miał inne talenty, ale wszyscy musieli uczyć się tego samego.

Co z tego wyniknęło?? Odpowiedź znajdziecie w książce 🙂 

Estetyka

Krótki, prosty tekst i duże litery, więc naprawdę szybko się czyta. Rozłożenie tekstu, czcionki i treści sprawiają, że książka idealnie nadaje się do samodzielnego czytania dla małych czytelników.

Ilustracje ładne i ciekawe, takie sympatycznie, niektóre śmieszne. Bardzo przyjemne dla oka, nawet tego wybrednego. 

Okiem psychologa

Książka o zwierzętach, które poszły do szkoły i wszystkie, bez wyboru, miały uczyć się tych samych rzeczy, to doskonałe porównanie do systemu szkolnego w ogóle. To historia o tym, że nie da się być dobrym we wszystkim, i że jesteśmy inni. Każdy z nas ma wyjątkowe talenty i uzdolnienia, i jeśli będziemy podążać zgodnie z nimi, to mamy duże szanse na spełnienie i radość. Mamy prawo do swojej indywidualności, a przy tym, nie musimy być idealni. To ważna lekcja szczególnie dla dzieci. Istotne jest budowanie świadomości oraz danie sobie i innym prawa do odkrywania świata na swój sposób. 

Jeśli wrzucimy wszystkich w jedne i te same ramy nauczania, najlepsze, co możemy osiągnąć, to średniaków we wszystkim. Nie dowiemy się bowiem, jakie są nasze talenty i nie skorzystamy z nich. Drogą do osiągania sukcesów w różnych dziedzinach, jest przyjrzenie się niepowtarzalnym uzdolnieniom swoim oraz naszych dzieci, i podążanie tą drogą. Każdy swoją, każdy inną. Każdy ma inne talenty.

Wrażenia

Kupiłam tę książkę już dość dawno, gdzieś ktoś ją polecił, już nie pamiętam kto i gdzie, ale wpisałam na swoją listę i kupiłam. A potem odłożyłam na półkę. I tak sobie leżała, leżała. Parę razy do niej zaglądałam, chcąc przeczytać dzieciakom, i z powrotem odkładam na półkę. Jakoś mnie nie zachęcała. Aż przydarzył się moment, kiedy córka w poszukiwaniu czegoś do samodzielnego czytania, sięgnęła po tę książkę i…się nią zachwyciła !! Do tego stopnia, że chciała mi przeczytać. I poczytała. A potem jeszcze kilka razy ja poczytałam dzieciakom i odkryłam niesamowity przekaz tej książki – każdy z nas jest inny, każdy ma inne talenty 🙂

A Ty – jakie masz talenty??

„Jak kózka uczyła się pływać”, Nele Moost, Lemoniada 2015

Tu kupicie książkę w dobrej cenie.

Inne książki w dobrych cenach.

O talentach poczytacie jeszcze w tej cudownej książce: Kropka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.