Do czego może prowadzić mała kropka??

Mała kropka może być początkiem czegoś wielkiego. Ale o tym Vashti przekona się za chwilę. Teraz siedzi na lekcji plastyki nad pustą białą kartką, smutna, myśląc, że nie potrafi rysować. Nagle podchodzi pani i mówi: „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie”. I od tej pierwszej kropki wszystko się zaczyna… Pojawiają się kolejne kropki, kolejne rysunki, aż powstaje z tego cała wystawa. I na końcu pojawia się jeszcze coś…ale o tym już przeczytacie w książce. 

Estetyka

Piękna i prosta książka. Prosta w swojej estetyce, prosta, a raczej oszczędna w słowie, ale bardzo głęboka, mądra i ważna w swoim przekazie. Krótkie teksty pozwalają na spokojne czytanie i pozostawienie miejsca własnym przemyśleniom. Piękne ilustracje, kolorowe, przyjazne, malowane pastelami, z przewijającym się motywem kropki, cieszą oko i uprzyjemniają odbiór książki.

Okiem psychologa

Niezwykła książka o sile pozytywnego wsparcia i motywacji. O tym, że  mądre wsparcie buduje pewność siebie i o tym, jak ważni są nauczyciele na drodze dziecięcego rozwoju. Oczywiście, rodzice, dziadkowie i inne bliskie osoby z otoczenia dziecka też są niezwykle ważni w budowaniu poczucia własnej wartości dziecka. Ale to nauczyciele, jako grupa wyspecjalizowana w swojej dziedzinie, mają większe szanse na wyłapanie dziecięcego talentu i mądre wzmacnianie go. Ich słowa krytyki mogą zabić niejedno dziecięce marzenie, albo spowodować, że się nie wykluje. A mądre i motywujące wsparcie może wesprzeć dzieci w ich działaniach, pomóc im zbudować zdrowe i stabilne poczucie własnej wartości i skuteczności.

To, co zapoczątkujemy w dzieciństwie, będzie miało swoje odzwierciedlenie w dorosłości. To, jak przeżyjemy dzieciństwo wpłynie na nasze zachowanie w dorosłości. Na to, jak sobie radzimy z wyzwaniami, sytuacjami trudnymi, jak realizujemy zadania, podchodzimy do ryzyka i jaki mamy poziom zadowolenia ze swojego życia.

Ilu z nas, nie raz w życiu stało przed taką pustą kartką, nie wiedząc, co zrobić, nie wierząc we własne możliwości i siły?? Ilu z nas zwątpiło w siebie, poddało się, bo zbrakło nam pewności siebie?? Czy wiemy, z czego to wynika?? Czy wiemy, czego nam zabrakło w przeszłości?? Jeśli tak, to dobrze, warto nad tym pracować. A jeśli nie wiemy, to warto poszukać w sobie, bo zawsze jest czas na zmiany.

Książkę o kropce powinni więc czytać wszyscy – dzieci, rodzice, dziadkowie, nauczyciele. Znajdą tu potwierdzenie na siłę pozytywnej motywacji i wsparcia – dobre i uważne, zawsze buduje i wzmacnia.

Wrażenia

Świetna książka. Córka sama wybrała ją w bibliotece, bo jej się spodobała okładka. Tak po prostu. A po przyniesieniu do domu, czytaliśmy ją kilka razy i za każdym, podobałam nam się tak samo. Podobały nam się ilustracje, same kropki, tekst i przesłanie. Dzieci zrozumiały to na sobie właściwy sposób – że trzeba działać, a jak się boimy, albo nie wiemy, co zrobić, to wystarczy zrobić ten pierwszy krok i obserwować, co się wydarzy 🙂

„Kropka”, Peter H.Reynolds, Mamania 2017

Tu kupicie książkę w dobrej cenie.

Inne książki w dobrych cenach.

Jedna odpowiedź do “Kropka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.