Moja siostra

Czy to moja siostra ??

Dwie dziewięcioletnie dziewczynki wyjeżdżają na letnie kolonie, które trwają całe wakacje. Pochodzą z dwóch różnych miast, są więc sobie całkowicie obce, bo nigdy wcześniej się nie spotkały. Zdarza nie jednak tak, że nagle stają naprzeciwko siebie, spoglądają na siebie i nie wierzą w to, co widzą !! A co widzą?? Wydaje im się, że patrzą w lustro, bo…są podobne do siebie jak dwie krople wody !! Poza tym, są całkiem różne. Jak to możliwe?? Czy to moja siostra?? I tu zaczyna się cała historia…a jak się potoczy, czyli co się potem wydarzyło – przeczytacie już w książce 🙂

Estetyka

Polskie wydanie książki ilustrowane przez Joannę Rusinek, świetnie oddaje klimat czytanych historii. Delikatne, jakby malowane pastelami rysunki, które za każdym razem wciągały dzieciaki jeszcze bardziej w losy Manii i Ani. Tylko czasem mówili – „Ale one mają dziwne twarze 😉 ”

Okiem psychologa

Ta książka, chociaż napisana wiele lat temu, porusza wciąż bardzo aktualny problem – rozwód rodziców, czyli również rozstanie i rozpad rodziny. Tutaj historia została poprowadzona w niesamowity sposób, który może nas dorosłych nawet szokować (nie zdradzę o co chodzi, aby nie psuć przyjemności odkrywania). Skoro jednak, jak wykazują statystyki, rozpada się już co 3 małżeństwo, a pewnie większość z nich ma dzieci, to oczywiste więc, że rozwód rodziców dotknie więc w najbliższym czasie dużej grupy dzieci. Jeśli rozstanie jest nieuniknione, warto wtedy zastanowić się, jak to zrobić, z wielką uwagą i troską, oczywiście myśląc o dzieciach. 

To myśl, wyłaniająca się podczas czytania książki, z której mogą zaczerpnąć rodzice. Czyli, po pierwsze jak się dobrze rozstać, po drugie jak to zrobić, jednocześnie dbając o dobro dzieci?? A co z niej jest dla dzieci?? Po pierwsze, obserwacja, że rodziny bywają różne, różnie toczą się ich losy, oraz że rodzice nie zawsze potrafią się ze sobą porozumieć. A po drugie to, że to, czego nam najbardziej brakuje, mamy tuż obok, więc na wyciągnięcie ręki. I naprawdę warto po to sięgać.

Wrażenia

Książka wydana po raz pierwszy już w 1949 roku !! Historia w niej zawarta ma więc wiele wiele lat, a przecież wydaje się niesamowicie współczesna. To chyba tylko świadczy o tym, jak uniwersalne jest ludzkie życie. Pożyczyliśmy tę książkę od koleżanki córki na wspólnym wyjeździe, kiedy to okazało się, że nie wzięliśmy nic do czytania (tak !! czasem nawet nam się to zdarza 😉 ). Jak już zaczęliśmy czytać, to potem nie mogliśmy przestać !! I to pytanie kłębiące się w głowie – jak to możliwe, że ona się nie znają, choć są podobne do siebie, jak dwie krople wody. Mania i Ania same wciąż się zastanawiają – czyżby to była moja siostra?? Świetnie napisana historia dwóch niesamowitych dziewczynek, oczywiście o szalonych i odważnych pomysłach. Z wypiekami na policzkach i głośnym śmiechem śledziliśmy zakręcone losy tych dwóch dziewięciolatek, jednocześnie też nie mogąc się doczekać – jak to się skończy?? Podsumowując, sięgajcie porę książkę po dobrą dawkę śmiechu !!

„Mania czy Ania”, Erich Kastner, Jung-off-ska 2016

Tu kupicie książkę w dobrej cenie.

Inne książki w dobrych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.