kiedy ostatnio byłam szczęśliwa

Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa??

Kiedy Dunia nie może zasnąć, zadaje sobie pytanie – kiedy ostatnio byłam szczęśliwa?? I zamiast owiec, liczy te wszystkie razy kiedy była szczęśliwa. A było tych chwil sporo – kiedy dostała żabę od kuzyna, kiedy udało jej się zrobić trzy ruchy w basenie i nie zatonąć, i kiedy dostała swój szkolny plecak. Teraz właśnie Dunia rozpoczyna pierwszą klasę w szkole i zaczyna się trochę martwić. Myśli o tym, jak tam będzie, czego będzie się uczyła, czy polubi nauczycielkę i czy się z kimś zaprzyjaźni. Wszystko się zmienia, kiedy poznaje Fridę, z którą siada w ławce i zaprzyjaźnia się na dobre i złe. No właśnie, bo kiedy nadchodzi to złe, czy przeprowadzka Fridy do innego miasta, ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę…

Estetyka

Książka Moje szczęśliwe życie ma dużą czcionkę, krótkie i proste teksty, uzupełnione graficznymi czarno-białymi rysunkami. Formuła książki sprawia, że doskonale nadaje się ona zarówno na wieczorne czytanie do poduszki (choć jest dość długa, to szybko się ją czyta), jak i do samodzielnego czytania dla młodego początkującego czytelnika.

Okiem psychologa

Opowieść o dziecięcej przyjaźni, relacjach, emocjach, samotności i szczęściu. Historia małego dziecka wchodzącego w nowy, nieznany dotąd świat, czyli szkołę. Może być przykładem dla każdego dziecka rozpoczynającego ten etap w życiu, jak i każdy inny nowy etap. Każde dziecko spotka się przecież z sytuacją, kiedy to wchodzi do nowej grupy, nowego miejsca, rozpoczyna nowe aktywności. Co wtedy czuje dziecko i jak może sobie poradzić z tymi emocjami? Jako rodzice możemy być przy dzieciach, towarzyszyć im, tłumaczyć rzeczywistość i przeżywane aktualnie emocje. I choć nie raz bardzo byśmy chcieli uchronić swoje dzieci przez przeżywaniem trudnych emocji, to pamiętajmy, że nie przeżyjemy życia za nasze dzieci, one muszą doświadczyć różnych stanów emocjonalnych. My możemy jedynie przy nich być i prowadzić przez te odczucia, pamiętając by być wyczulonym na to, gdy dzieci same będą chciały pomocy.

Warto zaznaczyć, że choć nie jest to głównym wątkiem książki, to pojawia się tu informacja, że mama Duni zmarła z powodu choroby. Teraz Dunia mieszka tylko z tatą. Jeśli kogoś dotyczy ten problem, albo szuka sposobu na przekazanie takich informacji, można sięgnąć po historię Duni. Warto pokazać, że mimo niewątpliwej tragedii, można odnajdywać szczęście w życiu, szczególnie jeśli jest się dzieckiem.

Przy okazji, zadajmy też sobie takie proste pytanie – kiedy ostatnio byłam szczęśliwa??

Wrażenia

Dunia ze swoim pozytywnym podejściem do życia zawładnęła naszymi sercami od samego początku. I choć książka liczy 135 stron, co wydawałoby się dużo do przeczytania na jeden raz, to spokojnie dajemy radę i jeszcze zostaje nam czasu na inną. A to dlatego, że bardzo szybko się ją czyta – mało tekstu, dużo emocji. Zwykle jak czytam dzieciom, i czuję, że jest jakiś mocniejszy emocjonalnie moment, to nie przechodzę od razu dalej, tylko zostawiam chwilę ciszy, na dziecięce przemyślenia i przeżycia. Sprawdza nam się taka formuła, bo zwykle potem pojawiają się różne pytania – a dlaczego, a po co??
Według moich dzieci, książka o Duni jest jedną z ich ulubionych.
Niezła jest – tak kazali mi dopisać 🙂

„Moje szczęśliwe życie”, Rose Lagercrantz, Eva Eriksson, Zakamarki 2012

Tu kupicie książkę w dobrej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.