Po co dzieciom Wilk??

Był słoneczny i ciepły dzień lata, kiedy Karusia chciała pójść na plażę i popływać. Nikt jednak nie miał dla niej czasu. Poszła więc sama, zła, z zamiarem wykopania w piasku dołu, do którego ktoś wpadnie. Zaczęła kopać i wtedy to się stało. Z dołu wyłonił się Piaskowy Wilk o futerku przypominającym słonecznożółte ziarenka piasku migoczące w słońcu jak złoto. Przemówił do Karusi, chwaląc się, że zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Od tego momentu Karusia nie była już sama, bo Piaskowy Wilk towarzyszył jej, objaśniając najtrudniejsze zagadki świata. O tym, że wszechświat nie ma końca, siniaki to tak naprawdę medale za odwagę, oraz kim była Karusia, zanim stała się tym, kim jest.

Estetyka

Bardzo metaforyczna opowieść, na pograniczu świata realnego i dziecięcej fantazji. Świetnie napisana, doskonale dobrane słowa, opisujące historie w sposób nieoczywisty, niedający twardych odpowiedzi na ważne pytania. Pozostawia wiele przestrzeni na własną interpretację czytanych historii, a także na odniesienie ich do siebie i swojego życia. Uwielbiam taki styl, nie dusi, daje dużo przestrzeni.

Każdy rozdział tej książki to osobna historia, można więc czytać całość lub fragmentami. Duża czcionka ułatwia zarówno wieczorne czytanie, jak i próby samodzielnego czytania dla starszych dzieci.
Niewielka ilość czarno-białych ilustracji pozostawia lekki niedosyt w dziecięcych głowach. Oni lubią mieć pewne sytuacje wyrażone w obrazie.

Okiem psychologa

Książka o Piaskowym Wilku doskonale rozwija dziecięcą wyobraźnię. Pozwala we własnym zakresie interpretować wydarzenia, bo odpowiedzi nie wprost dają dużo przestrzeni na samodzielność myślenia. A to niezwykle ważny element w podtrzymywaniu dziecięcej fantazji, rozwijaniu swobodnego myślenia oraz kreatywności.

Historia małego dziecka, dla którego dorośli nie mają czasu, to niestety bardzo częsta dziś sytuacja. Ważne jest więc, by w tym poczuciu odrzucenia dziecko się nie zamykało, tylko potrafiło szukać wyjścia. Jednym z nich może być właśnie stworzenie sobie wewnętrznego przyjaciela, towarzysza w chwilach, kiedy jest mu naprawdę źle. W takiej sytuacji, może to być droga do rozwoju wewnętrznego, już na poziomie dziecka. Bogaty świat wewnętrzny na etapie rozwoju małego człowieka jest niezwykle ważny i potrzebny.

Postać dobrego, pięknego i przytulnego Piaskowego Wilka jest też zaprzeczeniem stereotypowi złego wilka. Tu wilk nie straszy, nie szczerzy złowrogo kłów, tu wilk pomaga, zaciekawia, odkrywa. Jest przyjaznym i ciekawym towarzyszem. Takie przedstawienie postaci wilka, pomoże dzieciom uporać się z lękami, pojawiającymi się jako naturalny element rozwoju emocjonalnego.

Wrażenia

Zakupiliśmy tę książkę od pewnej dziewczynki na wyprzedaży garażowej, właściwie bez większego przekonania. Podobała nam się idea przepływu rzeczy pomiędzy ludźmi i dawania im kolejnego życia. Ale, jak tylko zaczęliśmy czytać, to przepadliśmy w tym niezwykle zaczarowanym świecie wykreowanym przez autorkę. Nie mogliśmy przestać czytać i całą książkę pochłonęliśmy w dwa wieczory. A potem wracaliśmy do niej jeszcze kilkukrotnie. I nadal wracamy. I dokupiliśmy już kolejną część 🙂

„Piaskowy Wilk”, Asa Lind, Zakamarki 2014

Tu kupicie książkę w dobrej cenie.

6 Odpowiedzi do “Piaskowy Wilk”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.