Szary chłopiec

Pewien chłopiec urodził się szary. Cały szary. W jego rodzinie wszyscy byli koloru krewetkowego i zielonego, a on był szary. Czyli inny. Nie czuł się z tym dobrze, nic mu się nie podobało, nic go nie cieszyło. Taki był obojętny, że wszystko dookoła wydawało mu się nijakie. Aż do pewnego momentu, kiedy wydarzyło się coś, co zmieniło wszystko…

Szara książka o szarym chłopcu i jego szarym życiu 🙂 Początkowo wydaje się, że książka jest smutna, a nawet niefajna. Kilka pierwszych zdań mnie zmroziło i od razu pojawiła się lampka w głowie – czy na pewno chcę to czytać na głos dzieciom, czy lepiej część ominąć?? Potem jednak książka zmienia trochę perspektywę, aż do całkowitego zapoznania nas z życiem szarego chłopca. Rysunki wyglądają jak malowane farbą olejną i wyklejane materiałami – nietypowe i ciekawe rozwiązanie, proste ale ekspresyjne, i przede wszystkim – budzące duże zainteresowanie dzieci.

Jak dla mnie, ta książka przy pierwszym czytaniu wydała się dziwna. Dziwna, bo zaczyna się odgłosem policzka, który mama wymierza tacie, za to, że opowiadał głupoty. Trochę mnie zmroziło, jak to czytałam. Dzieciaki, albo zupełnie tego nie wychwyciły, albo też jeszcze nie zakomunikowały 😉 Im się książka bardzo podoba, wpadła w ucho od samego początku i zapadła w głowę po najmniejszy szczegół na ostatniej stronie książki 🙂 Często o niej wspominają podczas codziennych czynności.

Już nawet powstał pierwszy rysunek inspirowany tą książką 🙂

Warto tez dodać, że książka jest wielokrotnie nagradzana i wpisana na listę Białych Kruków (White Ravens 2007).

„Szary chłopiec”, Lluis Farre, Entliczek 2012

4 Replies to “Szary chłopiec”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.