co jest miarą przyjaźni

Co jest miarą przyjaźni??

Kilkuletnia Selma spędza wakacje u dziadków na wyspie. Lubi tam być i jak to mówi babcia, wiodą sobie tam spokojne życie i dbają o siebie nawzajem. Coś jednak zakłóca jej spokój – to ptak, który siedzi w jej wnętrzu i dziobie ją w serce. Podsuwa też myśli, które ją smucą, wypomina, że z nikim się nie przyjaźni, że jest dziwna. Ten ptak to jej wielka tajemnica.

Aż pewnego dnia, Selma poznaje Sznurówkę – dziewczynkę w czapce z daszkiem zawadiacko przekręconej na bok, bluzce z pandą, krótkich spodenkach i boso. Od razu znajdują nić porozumienia i zaczynają spędzać z sobą coraz więcej czasu. Chodzą po drzewach, zakładają dom klubowicza klubu przyrodniczego, łapią cierniki i smoki, czyli małe jaszczurki, a nawet urządzają pogrzeb chomika. Czy odważna Sznurówka zmieni nieśmiałą Selmę?? Co jest miarą przyjaźni?? I co z ptakiem, który dziobie Selmę od środka, kim on jest i co się z nim stanie??

Estetyka

Doskonale się czyta krótkie, dynamiczne rozdziały. Dobre tempo opowieści i ciekawie ułożona fabuła sprawiają, że nie można się oderwać. Aż chce się całe 118 stron przeczytać za jednym razem. Książka dopełniona jest czarno-białymi rysunkami, a raczej szkicami, w takim oszczędnym szwedzkim stylu Evy Lindstrom. Całość świetnie do siebie pasująca.

Okiem psychologa

Postać Selmy, spokojnej, nieśmiałej, trochę wycofanej dziewczynki, to model, w którym odnalazło by się zapewne wiele dzieci. Często jest bowiem tak, że dziecięce rozterki, trudności w kontaktach społecznych są bardzo mocno przeżywane i powodują jeszcze większą izolację społeczną. Okres dziecięcości, a szczególnie już dojrzewania, to czas bardzo wrażliwy społecznie, kiedy to kontakty w grupie rówieśniczej są najważniejsze.

Ważnym wątkiem jest tutaj również postać ptaka, którego Selma nosi w sercu. Ten ptak nie jest jej przychylny, dziobie ją od wewnątrz i podsuwa myśli o tym, że nie jest dobra, nikt jej nie lubi i już tak będzie zawsze. To świetne zobrazowanie krytyka wewnętrznego, którego każdy z nas nosi w sobie. Ale to też przykład i dobry pretekst do rozmowy z dzieckiem o tym, jak sobie z takimi niszczącymi nas myślami poradzić.

Książka ta, to opowieść o samotności, przyjaźni, przeżywaniu emocji i radzeniu sobie z nimi. Doskonała jako przykład dla dzieci nieśmiałych, wycofanych i tych, które mają poczucie bycia innym i odstawania od grupy rówieśniczej. Pokazuje, że pomimo wszystko, zarówno warto być sobą, jak i być otwartym na innych.

Wrażenia

Opowieść o Selmie i Sznurówce zabraliśmy na wakacje i bardzo nam się spodobała. Te 118 stron przeczytaliśmy w dwa wieczory, i to tylko dlatego, żeby sobie dozować przyjemność. Wciągnęła nas niesamowicie. Było dużo pytań, rozmów i opowieści, szczególnie o tym, kim jest ten ptak, dlaczego tam jest, czy my też takiego mamy i jak można sobie z nim poradzić. I też o tym, co jest miarą przyjaźni?? Czy miarą przyjaźni może być zdradzenie komuś swojego sekretnego miejsca poziomkowego?? Jak myślicie?? Macie takie swoje sekretne miejsca poziomkowe??

„Sznurówka, ptak i ja”, Ellen Karlsson, Eva Lindstrom, Zakamarki 2018

Tu kupicie książkę w dobrej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.